а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеницилин

мн. пеницилини
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23860
Антибиотик кој го спречува развитокот на некои инфективни болести.
Англиски: penicillin
Употреба: Медицина
Примери:
За откритието на пеницилинот Александар Флеминг ја добил Нобеловата награда за медицина.