а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пентари

(се) пентарат; пентареле
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 25868
Се качува со напор, ползи нагоре со раце и со нозе.
Англиски: climb
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Видов како пожарникари се пентарат како алпинисти.
Изведенки
пентарење ср.
глаг. им.