а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пенушка

мн. пенушки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 9030
1. пен
Англиски: stump Српски: пањ Албански: kërcu, trung, cung
Примери:
Седнал на една пенушка, шуплива пенушка.
2. Пенушка на винова лоза.
Англиски: stump Албански: trung
Примери:
лозје со илјадници пенушки
На секоја пенушка имаше по неколку јадри гроздови.
3. Остарена и грда жена.
4. Осамена жена, самица.
Англиски: single Албански: grua e vetmuar, singël
Употреба: Преносно значење , Разговорно
5. Кус и дебел трупец.
Англиски: log
Примери:
сува врбова пенушка
Старецот седнал на пенушка покрај огнот.
Изрази
Реката не носи сеедно пенушки (посл.)