а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пенџер

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 24486
пенџере
Англиски: window Турски: pencere
Употреба: Дијалектен збор , Народна поезија
Изведенки
пенџера ж.