а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пен

мн. пенови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 23820
1. Дел од пресечено дрво останат на коренот.
Англиски: stump Албански: trung, cung
2. Кус и дебел трупец.
Англиски: stump Албански: cung
Примери:
гнил пен, стар пен, горат пенови
(разг.) Како два пена.
Изрази
(посл.) Стариот пен посилно гори (подолго тлее).
(посл.) И пенот е убав кога е променет, ама пак си е пен.