а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепелашка

мн. пепелашки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30145
1. Мара пепелашка.
Англиски: cinderella Албански: hirushe
Употреба: Разговорно
2. За жена што е покриена со прав, пепел; за жена што ги придобила својствата на Мара пепелашка.
Англиски: cinderella Албански: hirushe