а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепелиште

мн. пепелишта
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 13811
1. Место што е уништено од пожар, војна, земјотрес и сл.
Албански: vend shkret, hi
Примери:
Црно пеплиште.
Пеплишта пусти.
2. Силна прашина во воздухот, виор од прашина.
Англиски: cloud of dust Албански: re pluhuri
Примери:
Се кренаа силни пеплишта.
Ветерот носеше пеплиште.
3. Место каде што има многу пепел, обично во огниште.
Албански: vend me hi
Изрази
Татково огниште - топло пеплиште - најпријатен е родителскиот дом.
Изведенки
пеплиште ср.
мн. пеплишта