а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепелник

мн. пепелници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9690
1. купиште пепел
Албански: grumbull hiri
2. Сад во кој што се тресе пепелот од цигарите.
Англиски: ashtray Албански: tavëll, taketuke