а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепелница

мн. пепелници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 13342
1. змија лутица
Латински: Vipera berus Англиски: viper Албански: lloj gjarpëri
Употреба: Зоологија
2. саѓи
Англиски: soot Албански: blozë
3. пепелник
Англиски: ashtray Албански: tavëll, taketuke
4. Паразитска болест што ги напаѓа листот и плодот кај житата, овошките и други растенија.
Албански: sëmundje te misri
Употреба: Ботаника
Примери:
Пченицата фати пепелница.
5. Вода вриена со пепел и потоа исцедена, пепелна вода.
Примери:
Жените ја вареле пченката со пепелница.
Селаните ги миеја празните бочви со пепелница.