а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеперужен

пеперужна
Вид збор: Придавка
Ранг: 41752
1. Во врска со пеперуга.
Албански: fluture
Употреба: Ретко
Примери:
пеперужни крилја
2. Што прилега на пеперуга.
Албански: fluture
Примери:
пеперужни растенија (Papilionaceae)