а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеперутка

мн. пеперутки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 3022
1. пеперуга
Латински: Papilio Англиски: butterfly
Употреба: Зоологија
2. стил на пливање
Англиски: butterfly
Употреба: Спорт