а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеплосан

пеплосани
Вид збор: Придавка
Ранг: 11494
1. Што е претворен во пепел.
Англиски: ashy
Примери:
пеплосан партал
пеплосани куќи
2. Што е блед како крпа, посивен.
Англиски: grey
Употреба: Преносно значење
Примери:
пеплосан човек
пеплосано лице
Изведенки
1. пепелосан прид.
пепелосаниот
2. пепелосаност ж.
3. пеплосаност ж.