а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пеплоса

пеплосаат; пеплосал
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 16846
1. Претвори во пепел.
Англиски: turn to ashes Албански: bëhet hi
Употреба: Архаизам
Примери:
Коските му пеплосаа.
2. погоди, стане блед
Англиски: hit Албански: godas
Употреба: Преносно значење
Примери:
Му го реков тоа и го пеплосав.
А таа пеплоса лице.
Тој пеплоса од страв.
3. (се пеплоса) Се претвори во пепел.
Англиски: turn to ashes Албански: bëhet hi
Употреба: Архаизам
4. (се пеплоса) Побледне како крпа, посиве.
Англиски: turn pale Албански: zbehem
Примери:
Сиот се пеплосал во лицето.
Изведенки
1. пепелоса св.
пепелосаат
2. пепелосува несв.
(се) пепелосуваат
3. пеплосува несв.
(се) пеплосуваат
4. пепелосување ср.
глаг. им.
5. пеплосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК