а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пепсин

мн. пепсини
Вид збор: Именка, машки род
Фермент на стомачниот сок што ги раствора белковините.
Англиски: pepsin
Употреба: Медицина , Хемија