а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перало

мн. перала
Вид збор: Именка, среден род
1. Алишта кои во моментот се за перење.
Англиски: laundry Албански: rroba për të larë
2. пералиште
Англиски: washing place Албански: vend për larje