а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перваз

мн. первази
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 31695
Издаден раб, рамка на прозорец, слика и др.
Англиски: windowsill Турски: pervaz
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Первазот од вратата е оштетен.