а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

первертира

первертираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Прави, врши перверзија.
Англиски: pervert
Употреба: Нестандарден збор
Примери:
Ја первертира вистината.
Изведенки
первертирање ср.
глаг. им.