а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пергамент

мн. пергаменти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 11373
1. Специјално обработена кожа од животно што служела како материјал за пишување до изнаоѓањето на хартијата.
Англиски: parchment Албански: pergament
2. Стар ракопис пишувач на тој материјал.
Англиски: manuscript Албански: manuskript
Употреба: Историја
3. Хартија што не протпушта маст и влага и личи на пергамент.
Англиски: paper Албански: letër me pamje pergamenti