а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пердаши

пердашат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 53617
1. Мава, тепа некого.
Англиски: beat Албански: rrah
Примери:
Бегај, зашто те фати ли, ќе те пердаши додека сака.
2. малтерисува
Англиски: roughcast Албански: horosan, suvatoj
Употреба: Архитектура и градба