а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пердувен

пердувниот
Вид збор: Придавка
Што е како пердув.
Примери:
Пердувен јорган.
Изведенки
пердувна прид.
пердувната