а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пердувче

мн. пердувчиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 17971
пердув
Англиски: feather
Употреба: Деминутив
Примери:
Снегулки како пердувчиња.