а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перек

мн. переци
Вид збор: Именка, машки род
Солено печиво во украсна форма.
Англиски: pretzel Српски: перец
Употреба: Гастрономија , Нестандарден збор
Примери:
Перек и пиво одат заедно.