а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перигеј

мн. перигеи
Вид збор: Именка, машки род
Најблиската точка меѓу Земјата и Месечината, или меѓу Земјата и Сонцето.
Англиски: perigee
Употреба: Астрономија