а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

периметар

мн. периметри
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 47331
1. Збир на должината на страната на геометриска фигура.
Англиски: circumference Албански: perimetër
Употреба: Математика
2. Надворешен раб или граница на заграден простор.
Англиски: extent Албански: shtrirje, perimetër
Изведенки
периметарски прид.
периметарскиот