а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

периодизација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 49540
Делење на историските и други процеси на периоди.
Англиски: periodization
Примери:
периодизација на македонската историја
општествена периодизација
периодизација на драмското творештво
Изведенки
периодизациски прид.
периодизацискиот
Пример: периодизациски систем