а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

периодика

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 40189
Изданија што излегуваат во определен временски интервал (седмично, месечно, годишно).
Англиски: periodical
Примери:
Книжевна периодика.
Периодика за деца и младина.
Странска периодика од областа на филологијата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК