а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

периферија

мн. периферии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8900
1. Крај оддалечен од центарот
Англиски: suburb Албански: periferi
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
За град - предградие.
2. Надворешен дел од некој предмет за разлика од неговиот централен дел.
Англиски: periphery Албански: periferi
3. Затворена крива линија што омеѓува дел од површина.
Англиски: periphery Албански: perifer
Употреба: Математика
Примери:
Периферијата на кругот.