а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перкија

мн. перкии
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 30052
Вид риба со остра перка што живее во Дојранското Езеро.
Англиски: perch
Употреба: Зоологија