а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пермутација

мн. пермутации
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 41632
Промена на редоследот на зборови или бројки по некакво правило.
Англиски: permutation
Употреба: Математика
Изведенки
пермутациски прид.
пермутацискиот