а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пернат

пернатиот
Вид збор: Придавка
1. За птици - покриени со перје, со пердуви.
Примери:
Перната живина.
2. чукнат, удрен
Англиски: queer
3. напернат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК