а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перне

пернат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 45100
1. удирање, чукање, трескање
Англиски: hit Албански: godas, trokas, përplas
Примери:
Ќерамидата го пернала по глава
Мy пернал неколку клоци.
2. стави, тури
Англиски: put Албански: fus, mbush
Употреба: Разговорно
Примери:
Перни му на гравот уште две-три сушени пиперки, и ќе разбереш од јадење.