а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перница

мн. перници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2435
Мека постилка за главата при спиење.
Англиски: pillow
Употреба: Пословнично
Примери:
Душекот и перницата.
Перница од пердуви.
Спушти глава на перница.
Изрази
(посл.) Две добра на една перница не лежат.