а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пероноспора

Вид збор: Именка, женски род
Габичка што предизвикува болест кај виновата лоза или компирот.
Употреба: Ботаника