а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перон

мн. перони
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 6026
1. Издигната долга површина крај шини на железничката станица за качување и симнување на патници.
Англиски: platform Германски: Perron Албански: peron, platformë
Употреба: Транспорт
Примери:
Возот доаѓа на перон пет.
2. Долга покриена површина на дел од автобуска станица за качување и симнување на патници.
Англиски: platform Германски: Perron Албански: platformë, peron
Употреба: Транспорт
Примери:
Многу војници чекаа на перонот.