а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перпендикулар

мн. перпендикулари
Вид збор: Именка, машки род
Во геометријата - права линија што со друга права линија или површина образува прав агол, нормала, ортогонала.
Англиски: perpendicular
Употреба: Математика
Изведенки
перпендикулара ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК