а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

персонален

персоналниот
Вид збор: Придавка
Ранг: 10602
Што се однесува на персона и на персонал.
Англиски: personal
Примери:
персонален данок
персонален состав
персонална унија (на две држави)