а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

персоналец

мн. персоналци
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 44247
1. Персонален референт во некое претпријатие или установа.
2. персонален данок
Англиски: income tax Албански: tatim mbi të ardhurat
Употреба: Економија , Разговорно