а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

персонал

(едн.) пресоналот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7086
Личниот состав на некоја установа, претпријатие, од една и иста професионална гранка.
Англиски: staff Албански: personel, staf
Примери:
персоналот на болницата
технички персонал
FlexiMac
 менување на македонски глаголи