а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

персона

мн. персони
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22151
1. личност, особа
Англиски: person Албански: person
Употреба: Иронично , Книжевен збор
2. (за жена или маж) Физички крупна личност.
Англиски: person Албански: grua ose burrë hijerandë
Употреба: Разговорно
Примери:
Таа е персона.
Изрази
(во дипломатијата) Персона (нон) грата - (не)пожелна личност