а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

персонификација

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 35620
Претставување на предмет или апстрактен поим и идеја во човечки лик.
Англиски: personification
Употреба: Книжевен збор