а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перушка

мн. перушки
Вид збор: Именка, женски род
1. пердушка
Англиски: feather
Употреба: Зоологија
2. Кај риба: перка.
Англиски: fin
Употреба: Зоологија