а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфектен

перфектна
Вид збор: Придавка
Ранг: 28966
1. совршен
Англиски: perfect
Примери:
Перфектен учебник.
2. Во врска со перфект.
Англиски: perfect
Употреба: Граматика
Примери:
Перфектна основа.