а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перфект

(едн.) перфектот
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 51968
Минато време во некои јазици; во македонскиот: минато неопределено време.
Англиски: perfect
Употреба: Граматика
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК