а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перце

мн. перциња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 10761
1. перо
Англиски: feather Албански: pendë
Употреба: Деминутив
2. перо за пишување
Англиски: pen Албански: penë
Употреба: Деминутив
Примери:
Перодршката и перцето.
3. Тенко и рамно пластично парче за свирење на жичен инструмент.
Албански: pendë
Употреба: Музика и танц