а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

перјаник

мн. перјаници
Вид збор: Именка, машки род
1. Тој што носи перјаница.
Албански: përjetës
Примери:
Колкав напор вложија нашите интелектуални перјаници да се спротивстават на интервенциите на дневната политика врз науката?
2. Војнiк од коњичка единица што носи перјаница на глава.
Албански: përjetës
Употреба: Историја
Изведенки
перјанички прид.
перјаничкиот
Пример: перјаничка чета