а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пер

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19403
Во средниот век титула на припадник на највисокото благородништво, и сега зачувана во Англија.
Англиски: peer
Употреба: Историја