а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

песоглав

песоглави
Вид збор: Придавка
Ранг: 23552
1. Кој има глава што наликува на пес.
Англиски: dogheaded
Употреба: Иронично
2. тврдоглав
Англиски: pigheaded
Употреба: Преносно значење