а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петар

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 8263
Над таван во секоја куќа.
Англиски: attic Албански: hapsirë në tavan
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
(разг.) Кожата на петар.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК