а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петгодишен

петгодишна
Вид збор: Придавка
Ранг: 15392
1. Што е на врст пет години.
Примери:
Петгодишно девојче.
2. Што трае или се остварува за пет години.
Примери:
Петгодишен план.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК