а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

петелка

мн. петелки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 26993
1. илика, илица
Англиски: buttonhole Албански: ilik
2. Дршка на лист, цвет и плод кај растенија.
Англиски: stalk Албански: bisht bime
Употреба: Ботаника , Дијалектен збор
3. Јамка во плетење, шиење.
Англиски: loop Албански: lak, filiqe
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК